Diagnostyka i leczenie niepłodności

Słownik pojęć

Protokół długi
Polega na podawaniu analogów GnRH od drugiej połowy cyklu... Więcej…
 
Endometrium
Błona śluzowa wyścielająca jamę macicy. Po zapłodnieniu w endometrium... Więcej…
 
Gonadotropina kosmówkowa hCG
Hormon produkowany przez tkanki zarodka (trofoblast) oraz łożysko. Jego... Więcej…
 

Aktualności

Certyfikat ISO PN-EN ISO 9001:2009
Miło nam poinformawać naszych pacjentówi, iż Artemida otrzymała CERTYFIKAT... Więcej…
 
Strona główna Publikacje Inseminacja domaciczna

  Inseminacja domaciczna to podstawowa technika medycznie wspomaganego rozrodu, powszechnie stosowana jako terapia pierwszego rzutu w leczeniu niepłodności. Inseminację najczęściej stosujemy u kobiet z niepłodnością związaną z brakiem owulacji, niepłodnością o niewyjaśnionej przyczynie oraz w niektórych przypadkach niepłodności immunologicznej i w przypadkach lekkiego stopnia upośledzenia parametrów nasienia.
 Nie powinno się wykonywać inseminacji w przypadku niedrożności jajowodów. Dlatego przed tymi zabiegami należy sprawdzić drożność wykonując badanie histerosalpingograficzne, a jeżeli uzyskamy wątpliwy wynik, także laparoskopię. Niewielkim odsetkiem powodzenia charakteryzuje się wykonanie tego zabiegu u kobiet starszych z podwyższonym stężeniem FSH w 3 dniu cyklu lub innymi objawami wskazującymi na niewydolność jajników. Jeżeli liczba plemników jest poniżej 5 ml, ich ruchliwość zmniejszona, a budowa w dużym odsetku nieprawidłowa, to skuteczność inseminacji jest także niska. Te pary należy kierować do programu pozaustrojowego zapłodnienia z wstrzykiwaniem plemnika do komórki jajowej (ICSI).
 W trakcie leczenia wykonujemy do 6 cykli terapeutycznych. Leczenie można wykonywać w cyklach bezpośrednio następujących po sobie. Jeżeli po tym okresie u pacjentki z oznakami owulacji nie udaje się uzyskać ciąży, należy pomyśleć o innych metodach leczniczych. Kobiety, które mają kłopoty jedynie z owulacją mogą być leczone przez dłuższy czas.
 

 

JAK WYKONUJEMY INSEMINACJĘ 
 

1.Zwykle przeprowadzamy ją po stymulacji jajeczkowania, ale mogą być one wykonywane również w monitorowanych cyklach naturalnych. Metodę przygotowania należy omówić z lekarzem, który dobierze optymalny sposób postępowania, a w razie konieczności również leki do stymulacji jajeczkowania. 
2.Partner oddaje nasienie do naczynka otrzymanego w klinice w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu bądź w domu i przynosi je w temperaturze ciała w ciągu pół godziny do  laboratorium. Ważne jest, aby przed pobraniem nasienia była zachowana co najmniej 2- 5 dniowa przerwa w stosunkach.
3.Nasienie jest odpowiednio przygotowywane w laboratorium. Nazywa się to preparatyką. W trakcie tego procesu plemniki są odizolowywane od innych składników nasienia i koncentrowane w małej objętości. Używa się różnych technik preparatyki i wiele różnych odczynników jest dostępnych na rynku. Rodzaj stosowanej metody zależy od laboratorium i jakości nasienia używanego do inseminacji. Przygotowanie nasienia trwa od 40 do 90 minut w zależności od stosowanej techniki. Należy pamiętać, że stosowanie świeżego nasienia bez preparatyki jest błędem w sztuce leczenia niepłodności. Może być przyczyną wielu groźnych powikłań, z zagrożeniem życia pacjentki włącznie.
4.Odseparowane dobre plemniki umieszczane są w specjalnym cieniutkim cewniku, a następnie są wstrzykiwane do kanału szyjki lub jamy macicy. Jeżeli zabieg wykonywany jest prawidłowo, nie powinien pod względem dolegliwości specjalnie się różnić od pobierania cytologii lub normalnego badania ginekologicznego. Jednak niewielki dyskomfort może być odczuwalny w trakcie i bezpośrednio po zabiegu.
5.W wielu ośrodkach zaleca się 5-minutowe leżenie pacjentki po zabiegu, przy czym nie jest to rutynowa procedura. Jeżeli nasienie umiejscowione jest w jamie macicy, wystarczająca jego ilość dostanie się do jajowodów, pomimo że pacjentka może odczuwać, że część jego wypłynie na zewnątrz. Po zabiegu pacjentka opuszcza klinikę i prowadzi normalny tryb życia. 
Zabieg inseminacji trwa zwykle tyle, ile badanie ginekologiczne i nie jest bardzo obciążający dla pacjentki. Po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności życiowej.

 
JAKA JEST SKUTECZNOŚĆ INSEMINACJI 
 

 Skuteczność tej metody leczenia jest różna i zależy przede wszystkim od wieku kobiety, typu zastosowanej stymulacji, czasu trwania niepłodności i jej przyczyny, ilości i jakości nasienia użytego do zabiegu.
 Generalnie można powiedzieć, że skuteczność inseminacji jest gorsza, jeżeli wykonamy ją: 
1. u kobiety powyżej 35 roku życia,
2. u kobiety słabo odpowiadającej na leki stymulujące jajeczkowanie,
3. kiedy nasienie partnera jest słabe,
4. u kobiety z endometriozą w średnim i ciężkim stopniu zaawansowania,
5. u kobiety, które mają uszkodzone jajowody, lub u której były wykonywane operacje na jajowodach,
6. kiedy czas trwania niepłodności jest dłuższy niż 5 lat.
 Z drugiej strony skuteczność jest nieco większa u kobiet, które mają kłopoty z owulacją i u których stosujemy z tego powodu leki skutecznie stymulujące jajeczkowanie. Dzieje się tak dlatego, że poprzez stymulację jajeczkowania usuwamy przyczynę niepłodności u takiej pary, a uzyskanie dobrej owulacji oznacza zwykle uzyskanie ciąży.
Nie bądź zawiedziona pierwszym niepowodzeniem inseminacji. Tylko wykonanie całego cyklu zabiegów pozwala wykorzystać pełną szansę jaką daje ta metoda. 
 

 Dla przykładu u pary z niepłodnością niewyjaśnionego pochodzenia, wiek kobiety poniżej 35 lat i czas trwania niepłodności 2 lata skuteczność inseminacji wynosi około:
1. 5% ciąż i porodów na cykl IUI po stymulacji przy pomocy cytrynianu klomifenu i wykonaniu do 3 inseminacji (po 3 cyklach szanse spadają),
2. 8% ciąż i porodów na cykl IUI po stymulacji przy pomocy gonadotropin i wykonaniu do 3 inseminacji (po 3 cyklach szanse także spadają).  
 Dla porównania skuteczność programu pozaustrojowego zapłodnienia wynosi w naszym ośrodku średnio 35% na cykl terapeutyczny, uwzględniając wszystkie wskazania do wykonania programu IVF. Jest to 4 do 7 razy więcej, ale średni koszt in vitro jest około 12 razy większy w porównaniu z inseminacją. 

 

 
 

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA SKUTECZNOŚĆ INSEMINACJI 
 
Cykl naturalny czy stymulowany 
 Chociaż wśród ekspertów leczących niepłodność nie ma zgodności, co do tego czy inseminacje nasieniem partnera wykonywać wspólnie ze stymulacją jajeczkowania, ta metoda wydaje się charakteryzować większym odsetkiem ciąż w porównaniu z inseminacją w cyklach naturalnych. 
 Insemniacje połączone ze stymulacją jajeczkowania przy pomocy zastrzyków z gonadotropinami dają większy odsetek ciąż (także niestety ciąż mnogich) w porównaniu do inseminacji po indukcji samym cytrynianem klomifenu. Gonadotropiny zwykle powodują stymulację wzrostu większej ilości pęcherzyków. Więcej dojrzałych pęcherzyków i dobrej jakości oocytów powoduje większą szansę na ciążę. Jednak więcej pęcherzyków to większy odsetek ciąż mnogich. 
 

Liczba inseminacji
 Większość ciąż po inseminacji nasieniem partnera pojawia się po wykonaniu 6 zabiegów. Szanse wystąpienia ciąży zmniejszają się po trzeciej próbie, a po szóstej pojawiają się na zasadzie przypadku. Dlatego nie zaleca się wykonania więcej niż 6 zabiegów, chyba że przyczyną wykonywania tych zabiegów są kłopoty z występowaniem owulacji (anowulacja). Inseminacja domaciczna okazała się bardziej skuteczna niż inseminacja doszyjkowa. Umieszczenie nasienia w wyższych partiach układu rozrodczego daje większe szanse plemnikom na dotarcie i zapłodnienie komórki jajowej.
 W przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia skuteczność cyklu 6 inseminacji jest porównywalna z  jednym programem pozaustrojowego zapłodnienia.
 Jednak program in vitro jest bardziej inwazyjny i zdecydowanie droższy. Dlatego jeżeli kobieta nie ma uszkodzonych jajowodów a partner słabych parametrów nasienia, 6 inseminacji jest wykonywanych przed skierowaniem pacjentki do programu IVF.
 
Ile inseminacji wykonywać w jednym cyklu terapeutycznym
 Wiele doniesień na ten temat możemy znaleźć w literaturze. Niektóre wykazują wyższość wykonywania dwóch inseminacji w kolejnych dniach, inne pokazują wysoką skuteczność inseminacji celowanych, w trakcie owulacji. 
  Przyczyną niskiej skuteczności pojedynczej inseminacji może być złe prognozowanie i nieprawidłowa ocena czasu owulacji i dlatego wykonanie większej ilości inseminacji pozwala na „pokrycie” dłuższego czasu okołoowulacyjnego. Z tego powodu wykonanie dwóch inseminacji w trakcie jednego cyklu może mieć swoje zastosowanie, ponieważ jest ciągle znacznie tańsze niż program IVF. Jednak w sytuacji, kiedy inseminacja jest poprzedzana dokładnym monitorowaniem cyklu obejmującym wielokrotne badanie USG, ewentualnie połączone z oceną estradiolu, jednorazowy zabieg ma skuteczność zbliżoną do dwóch IUI. 
Jeżeli inseminacja jest poprzedzona dobrym monitorowaniem czasu wystąpienia jajeczkowania to nie ma konieczności powtarzania zabiegów w jednym cyklu.
 
Inseminacje w niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim
 Badania wykazały, że inseminacje mają swoją potwierdzoną skuteczność w niektórych przypadkach niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim. Wartością graniczną liczby plemników, poniżej której nie podejmuje się prób wykonywania IUI, jest 5 milionów plemników w mililitrze. Poniżej tej wartości skuteczność zabiegu jest bardzo niska. W takich przypadkach należy od razu przystąpić do programu pozaustrojowego zapłodnienia lub przedyskutować z pacjentką możliwość skorzystania z banku nasienia. Również inne parametry nasienia mogą być uwzględnione w kwalifikowaniu do IUI na przykład całkowitą ilość plemników ruchomych, czy tez całkowita ilość ruchomych plemników uzyskana po przygotowaniu nasienia. Dlatego zasadność inseminacji powinna być przedyskutowana z lekarzem prowadzącym leczenie.
W przypadku inseminacji wykonywanych z powodu obniżonych parametrów nasienia lub z powodu wielu czynników występujących u jednej pary, liczbę wykonywanych cykli terapeutycznych można zmniejszyć. 

 

 Inseminacja domaciczna to terapia pierwszego rzutu w leczeniu niepłodności powodowanej różnymi przyczynami. Pomimo niższej skuteczności leczenia w porównaniu do programu IVF jest to metoda mniej obciążająca i znacznie tańsza.

 

  • Zapytaj doktora
  • Zapytaj doktora
  • Zapytaj doktora
  • Zapytaj doktora
  • Zapytaj doktora
  • Zapytaj doktora

Zapytaj Doktora